Yeşil Kart (Yurt Dışı Araç) Sigortası

Yeşil Kart Sigortası Fiyatları için Teklif Al

Yeşil Kart Sigortası Nedir?

Yeşil Kart Sigortası, motorlu taşıt kullanıcılarının Yeşil Kart Sistemine dahil ülkelerde yapacakları seyahatler sırasında neden oldukları kazalar sonucunda, karşı araç veya üçüncü şahıslara verdikleri zararları teminat altına alan bir sigorta türüdür.

Yeşil Kart Sigortası, trafik sigortasının eki niteliğindedir ve geçerli olduğu ülkelerde trafik sigortasına eşdeğerdir. Bu nedenle, Yeşil Kart Sigortası yaptırmayan araç sahipleri, yurt dışı seyahatlerinde cezai işleme tabi tutulabilirler.

Yeşil Kart Sigorta Uygulaması Nasıldır ?

Yeşil Kart Uygulamasının işleyişi için seyahat edilen ülkede Yeşil Kart Bürolarının kurulmuş olması gerekir. Bu sigortaya sahip araçlar, çıktıkları ülkede bir hasar yaşarsa Yeşil Kart Bürosu’na başvurabilir. 

Türkiye’de Yeşil Kart Uygulamasını yürüten kurum ise Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosu’dur. Yeşil Kart Sigortası olarak düzenlenen poliçeler, bu büro adına düzenlenir. Yaşanan kazalar sonrası hasar tazminatını karşılamak, Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosu’nun sorumluluğundadır. 

Yeşil Kart Sistemi’nin geçerli olduğu ülkelerdeki bütün Yeşil Kart Büroları ise Bürolar Konseyi’ne bağlıdır. Yeşil Kart sertifikaların şartları bu konsey tarafından belirlenir. Konseye üye ülkeler bu şartlara uymak zorundadır. 

Yeşil Kart Sigortası Geçerli Olduğu Ülkeler ?

Yeşil Kart Sigortası 47 ülkede geçerlidir. 47 Ülkenin tam listesini görmek için Türkiye Motorlu Taşıt bürosunun internet sitesini ziyaret edebilirsin.

TEKLİF AL.

Bütçenize uygun size özel teklif almak için Hemen Teklif Tıklayın.